Seminārs vecākiem par atkarībām, to profilaksi un atbalsta iespējām bērniem un pusaudžiem

3.novembrī Rīgā notiks seminārs vecākiem „Vecāku loma atkarību profilaksē un novēršanā”, kurā kopā ar ekspertiem diskutēsim, kā pasargāt bērnus no atkarības izraisošu vielu lietošanas, kā atpazīt simptomus, ja vielas ir lietotas un rīkoties, lai to novērstu.

Aicinām piedalīties gan vecākus, gan speciālistus- pedagogus, sociālos darbiniekus, sociālos pedagogus un citi interesenti, kas vēlas uzzināt kā atbalstīt vecāku prasmes atkarību profilaksē un intervencē un mazināt atkarību risku jauniešu vidū.

Seminārā piedalīsies eksperte atkarību profilakses jautājumos Inga Dreimane, Narkoloģiskās palīdzības dienesta vadītāja Astrīda Stirna, „Providus” pētniece Ilona Kronberga un psihoterapeite Aija Lukstraupe.

jaunās psihoaktivas vielas-page-001Lai gan ikviens vecāks cer, ka viņa bērnu atkarības neskars, 2011.gada pētījuma “Eiropas skolu aptaujas projekta par alkoholu un citām narkotiskām vielām” (ESPAD) dati liecina, ka Latvijā atkarības izraisošu vielu lietošanas radītāji ir augsti.

15-16 gadus vecu jauniešu starpā

78% jauniešu ir smēķējuši (augstākie rādītaji Eiropā);
46% lietojuši alkoholu vismaz vienu reizi pēdējo 30 dienu laikā, no tiem 49% smagi piedzērušies;
24% ir smēķējuši marihuānu- neirozinātnieki ir pierādījuši, ka marihuānas lietošana rada neatgriezeniskas pārmaiņas smadzenēs- samazinās kognitīvās spējas, intelekts, atmiņas un uzmanība;
13% smēķējamo maisījumu “Spice” ( infografiks par Spice lietošanu un tā ietekmi);
ap 4% lietojuši ekstazī, amfetamīnus, LSD un citus halpocinogenus, kokaīnu.
Semināru mērķis ir stiprināt vecāku zināšanas un prasmes, lai pasargātu bērnus un jauniešus no atkarības izraisošu vielu pamēģināšanas un lietošanas, atpazītu pirmās lietošanas pazīmes un risinātu situāciju, pirms tā kļuvusi nekontrolējama.

Dalībnieki uzzinās un attīstīs sekojošas prasmes:

• Atkarību profilakse ģimenē;
• Kā runāt ar bērniem par atkarības izraisošām vielām;
• Simptomi, kas liecina, ka lietotas atkarības izraisošas vielas;
• Pirmā reize- kā reaģēt un rīkoties;
• Ir aizdomas, ka bērns lieto atkarības izraisošas vielas- kā rīkoties;
• Iespējas saņemt atbalstu.